Останні галереї:

finał mężczyzn

Наступна події:

ME WKO 2016
Дані:
Де:

Європейська організація Чемпіонат ЗКО.

інформація

Наступна події:

Poster_EC_Varna-2016
Дані:
Де:

Зважування Чемпіонат IKO старшими і молодшими пройде в Варні 21-22 Може.

calendar

Najtrudniejszy trening karate. “Black Beltmagazine 1966.

Доданий:

black belt magazine Sept 1966-1

W słynnym magazynie sztuk walki Black Belt we wrześniu 1966 roku ukazała się ciekawa, obszerna publikacja Mas Oyamy o treningu w warunkach ekstremalnych, kiedy to Sosai zabierał w góry latem i zimą swoich Uchideshi. Pamiętajmy, że artykuł został napisany w 1966 рік, kiedy Mas Oyama miał tylko 43 років.

 

Najtrudniejszy trening karate wBlack Beltmagazine 1966

 

Mas Oyama nie oszczędza się w karate. Pracuje na pełnych obrotach. Dwa razy w roku prowadzi szkolenie praktyczne, co jasno wskazuje, że musimy przejść przez mistrza i jego uczniów, aby dążyć do doskonałości w sztukach walki.

 

Teraz, kiedy przypomina się mu o tym, lekko się krzywi. Jest już dojrzalszy, po czterdziestce, założył własną szkołę karate – Кіокушин. Jego organizacja ma oddziały na całym świecie. Dziś Oyama woli być mentorem, nauczycielem karate, a zadziwianie występami w miejscach publicznych zostawia młodszym.

 


Kumite mistrza wysoko w górach, na skałach, aby poprawić równowagę.

 

Ale to co w Oyamie się nie zmieniłoto miłości do ciężkiego treningu na świeżym powietrzu, w którym kobiety i mężczyźni zaangażowani w trening, osiągają granice swoich możliwości i testują swoją wytrzymałość. Oyama nigdy nie oszczędzał się w treningu i wymagał tego samego od swoich uczniów i naśladowców.

 

Każdej zimy, tuż po nowym roku, Oyamę można znaleźć na ośnieżonych stokach góry Mitsumine. Nauczyciel biegnie na czele swoich uczniów, boso.

 

Latem zwolennicy dzielnego Oyamy kontynuują kształcenie w górach lub u wybrzeży walcząc z morskimi falami

 

Wiara w siłę i moc

 


Grupa prowadzona przez las sosnowy na wzgórzu

Karatecy w kolejce przed zanurzeniem się w fale morza

 

Poglądy na temat szkolenia Mistrza w honbu są mocno splecione z jego rozumieniem filozofii karate. Do niedawna Oyama był zwolennikiem siły i mocy. To nie ma nic wspólnego z miękkością i lekkością Goju-Ryu. Mas założył swoją szkołę na trzech filarach: змусити, szybkość i technika.

 

Dopiero później, stając się bardziej doświadczonym i mądrzejszym, Oyama zdał sobie sprawę, że moc nie pochodzi jedynie od brutalnej siły. Aby osiągnąć swój cel, trzeba skupić się przede wszystkim na koncentracji.

 

Jednak w swoich ćwiczeniach pod otwartym niebem Oyama zachowuje się jak za dawnych czasów: kieruje się jasną i prostą filozofią, która wymaga aby udać się w góry, trenować swoje ciało do całkowitego wyczerpania i ponownie doświadczyć granic ludzkich możliwości.

Oyama zakochał się w górach kiedy był dwudziestolatkiemwtedy spędził pół roku w warunkach bardzo prymitywnych i trudnych.

 

W tym czasie szukał sposobów poprawy samodyscypliny i doprowadzenia jego karate do absolutnej perfekcji. Opisał wszystkie próby, które miały miejsce, z wyszczególnieniem detali jednego z jego niesamowitych szkoleń na górze Kiosumi.

 

Młodzi studenci

 

Pierwszy uczeń Oyamy towarzyszył mu w górach, ale po kilku miesiącach nowy obserwator nie mógł już znieść takiego życia i uciekł. Być może opis Oyamy ich treningów pomoże zrozumiećdlaczego.

 

Wstaliśmy o 5 rano, bieg w górę i w dół po stromym zboczu, dwa tysiące razy uderzeń seiken tsuki w pniaki oraz shutoużywaliśmy pniaków jako wrogów.

 

Tak więc trenowaliśmy ciężko każdego dnia. Ponadto, w celu wzmocnienia i rozwinięcia siły ramion, codziennie kręciliśmy nad klatką piersiową kilkaset razy głazem o wadze 130 funtów (ok. 60 кг). Wykonywaliśmy też tysiące rzutów workami z piaskiem i uprawialiśmy jiu-kumite “.

 

Głęboko w górach przez kilka miesięcy sami, tam doświadczyli własnej odwagi. “Nocamimówi Oyamawiatr wył jak szatan. Mieliśmy koszmary, spędzaliśmy wiele godzin bez snu. Każdej nocy czuliśmy samotność i przerażenie, jakbyśmy zostali byli na końcu ziemi i rzuceni w otchłań piekła. “

 

Ale kiedy Oyama zszedł z gór po raz pierwszy, miał niesamowitą siłę fizyczną. Jego sprzeciw wobec dzikiej natury nauczył go samodyscypliny i dał mu doskonałą technikę, co wkrótce pokazał. Wkrótce po powrocie wziął udział w zawodach w Japonii i wygrał wszystkie swoje rywalki. (Oyama urodził się w Korei, ale w wieku 15 lat przeniósł się do Japonii i to właśnie ten kraj od zawsze było jego miejscem urodzenia).

 

Latem wrócił w góry by trenować. Tym razem wybrał górę Mitsuminę, gdzie założył dojo i świątynię Mitsumine. Świątynia i Dojo znajdują się 90 mil na zachód od Tokio, w lesie sosnowym. Mówią, że pierwszy kościół powstał tam 2500 років.

 

Latem na szkolenia Oyama zazwyczaj zaprasza 125 mężczyzn i kobiet. Codziennie rano robią wiele kilometrów joggingu na wąskich ścieżkach stromych gór. Każdego dnia przechodzą wyczerpujący trening i kumite przerywany przez medytacje zazen.

 


Dobry balans i dobre mięśnie

 

Karate dla ciała i umysłu

 

Dyscyplina Karate jest pociągająca nie tylko dla ciała ale i umysłu” – Oyama powiedział: “Żaden z tych aspektów nie jest spychany na dalszy plan w szkoleniu naszych możliwości.

 

Uczniowie śpią w specjalnych pomieszczeniach świątyni. Kobiety i mężczyźni znajdują się w różnych częściach terenu świątyni. Z drugiej strony, w okresie letnim szkolenie kobiet uczestniczących w programie odbywa się w taki sam sposób jak mężczyzn, mają one takie samo tempo ćwiczeń i fitness.

 

Dzień zaczyna się przed świtem: studenci wstają i gotują własne śniadanie. Następnie przed pójściem na jogging codziennie rano sprzątają dojo i rozpoczyna się trening.

 


bądź gotowy na wszystko

 

Oyama uważą, że treningi w rzekach i potokach górskich przynoszą dodatkowe korzyści. Uważa, że uczy to utrzymywać równowagę, daje siłę aby wytrzymać trudy kumiew postaci fal i zdolności do pokonywania oporu.

 

Z powodu swojej miłości do szkolenia w wodzie Oyama zaczął prowadzić swoje letnie obozy nad morzem, gdzie uczniowie mogą stawiać opór potężnym falom szalejącego oceanu.

 

Wysokie fale mogą pokonać każdego, kto nie jest w szczytowej kondycji fizycznej. Strumienie wody, które dążą do lądu, rozwijają mięśnie nóg, uczniowie uczą się zachować równowagę. Człowiek, który wie, jak utrzymać równowagę w kumite w wodzie i jak skoncentrować się na wrogu, poradzi sobie ze wszystkim na twardej ziemi.

 

Fale cofają się z taką siłą, że członkowie grupy muszą wiązać się ze sobą jak długa lina, by żaden z nich nie został porwany przez wodę do morza.

 

Treningi zimowe – hart ducha

 

Różnica między obozami zimowymi a letnimi polega na tym, że zimowe spotkania mają odróżnić mężczyzn od chłopców. Szkolenie jest bardzo skomplikowane, tylko około trzydziestu najbardziej wytrwałych karateka przechodzą rygorystycznie tygodniowe testy.

 

Czasami w zimowych obozach biorą udział jedna lub dwie kobiety, ale ich udział jest ograniczony. Świątynia jest prawie nieogrzewana, karatecy śpią pod cienkimi kocami, a noce w górach są bardzo zimne. To wszystko jest częścią hartowania ciała i ducha, uczniowie muszą znosić trudności i ignorowanie dolegliwości fizycznych.

 

Grupa wstaje o 5 rano, a następnie od 5.30 з 6.30 modlą się z mnichami w świątyni. Trzeba powiedzieć, że gdy zaczyna się medytacjana ulicy jest jeszcze bardzo zimno. Karatecy pozostają w całkowitym bezruchu, bez jakiegokolwiek gestu albo oznak, że jest im zimno i nieprzyjemnie.

 

Następnie śniadanie i sprzątanie dojo oraz części świątyni. Pozostały czas przed obiadem grupa praktykuje ćwiczenia i kumite w śniegu. Zawodnicy ubrani tylko w cienkiej kimono, bez płaszczy czy innych ciepłych ubrań, boso.

 

Po kolacji przychodzi kulminacyjny moment dnia, w czasie którego uczniowie potrzebują całej swej odwagi i wytrzymałości. Prowadzeni przez Oyamę, całą grupą biegną przez las do wodospadu, znajdującego się w odległości kilku kilometrów od świątyni.

 


Medytacja odbywa się kilka razy dziennie, w górach lub na plaży… (u góry)
Oyama siedzi jak posąg z kamienia Buddy, modląc się (u dołu)
Test pod wodospadem zimą. Przeszywa ciało j niczym ukąszenia tysiąca igieł (z prawej)

 

Aby rozpocząć wykonywanie kumite grupa zanurza się w wodzie z lodem na brzegu jeziora,. Mężczyźni pojedynczo zdejmują górę kimona i przechodzą brodząc, by w końcu stanąć pod wodospadem. Strumienie lodowatej wody leją się na nich z góry, ale ci starają się stać i znosić chłód, utrzymując koncentrację i medytację, nie zważając na niewygody.

 

Oczywiście, nie tak łatwo ignorować zimno i tylko kilka osób może skutecznie poradzić sobie z tym zadaniem. Doświadczenie to nie jest łatwe.

 


Ciężkie hartowanie ciała i umysłu.

 

Kryształy lodu pod wodospadem

 

Jeden z uczniów Oyamy, Тадаші Накамура, powiedział dla magazyn „Black Beltjak to jestnurkować pod wodospadem:

 

To bardzo bolesnestać pod wodospadem, nie chodzi tylko o zimną wodę, która spada na ciebie z góry z całej siły. Zimno jest takie, że skóra staje się niebieska, jakby ktoś uderzał w ciało tysiąc razy kijem z igłami…”

 

Nawet jeśli kobiety wykonują ćwiczenia w wodzie, nie trenują pod wodospadem. Jest to po prostu męskie zadanie.

 

Wychodząc spod strumieni wody mężczyźni przebierają się w suche kimona, które przynieśli ze sobą, grupa wraca w góry.

 

Cała podróż trwa około dwóch godzin, w tym czasie nikt nie rozpala ognia w pokojach, by ogrzać zmrożone kości i ciało. Niektórzy uważają za cud, że po tak ciężkim treningu nikt nie złapie zapalenia płuc. Ale najbardziej niesamowite jest to, że przeziębienie dopada zwykle tylko kilku osób.

 

Jedną z przyczyn jest to, że większość uczniów osiąga swój szczyt kondycji fizycznej przed wspinaczka na górę Mitsumine.

 

Odmrożenia początkujących

 

Zazwyczaj grupa kilku białych pasów, którzy chcą sprawdzić się na równi z innymi, oni cierpią poważnie. Głównym zagrożeniem dla początkujących są odmrożeniaze względu na treningi na śniegu i w lodowatej wodzie.

W grupie zawsze jest lekarz, który troszczy się o tych, którzy dostali odmrożeń i zapewnia opiekę medyczną. Jest to albo lekarz towarzyszący grupie, student lub stażysta na uniwersytecie lub w szpitalu.

 

Ale zaawansowani studenciblack beltnigdy nie cierpią na odmrożenia” – Nakamura mówi: “. Ich CHI jest rozwinięte i silne”.

 


Testowanie maksymalnych ludzkich możliwości
Buty do treningu nigdy nie były zakładane. Każdego roku odnotowuje się 4-5 przypadków odmrożeń, ale po kilku dniach wszystko jest dobrze.

 
Szkolenie rozpoczyna się tutaj w Tokio Kyokushin dojo. Zanim studenci będą mogli iść w góry, muszą udowodnić swoją wartość tutaj. Warto zauważyć, że medytacja, czystość i posłuszeństwo są także ważnymi elementami kształtowania charakteru i zajmują nie mniej czasu niż inne ćwiczenia.

 


 

Wracając po wodospadu i do świątyni, po ćwiczeniach w wodospadzie grupa nie wraca do świątyni, która jest nieogrzewana. Zamiast tego jest trening karate w śniegu…

 

Oczywiście ci, którzy dostali odmrożeń, natychmiast udają się do środka i biorą ciepłą kąpiel. Jeżeli odmrożone obszary są zapalnestudenci otrzymują pomoc. Każdego roku 4-5 studentów dostaje odmrożeń. Ale to nie powód, aby przerwać test i wracać do domu.

 

Zazwyczaj są to jedynie niewielkie obrażenia, więc jest wystarczające, aby zatrzymać się na kilka dni w świątyni i tam doskonalić swoją technikę i kata. Ale i tak po dniu czy dwóch wracają na śnieg i do treningów pod wodospadem.

 

Po wyczerpującym dniu treningów karatecy nie odpoczywają. Kąpią się, gotują obiad, jedzą. Від 20 з 21 członkowie grupy medytują przed snem. Budzi się kolejny dzień, ranek, wszystko zaczyna się od początku.

 

Za takie szkolenia Oyama jest kochany i doceniany najbardziej. Wymaga on pełnego zaangażowania karateków do ostatniej kropli potu i wysiłku. Uczniowie osiągają to, co zawsze uważali za niemożliwe.

 

Oczywiste, że Oyama wespnie się na tą górę jeszcze raz i jeszcze raz, dokąd będzie miał siły, by ponownie spojrzeć na siebie i odnaleźć coś lepszego niż to było wcześniej.

 


Mozaika Oyama z bykiem stała się symbolem jego dojo w Tokio.

 

Mas Oyama – Karate is for the Rugged , BLACK BELT World’s Leading Magazine of Self-Defense, Вересень 1966

 

 

Jako ciekawostkanieliczne już egzemplarze Black Belt z września 1966 na aukcjach za oceanem osiągają cenę około 150 USD.

Opracowanie tekstu: Shodan

Коментарі

Коментарі


Недавні інтерв'ю

Більше від

Інформаційний бюлетень

Партнери

  • Centrum Kultury Japońskiej
  • http://mmaoctagon.pl/
  • http://www.facebook.com/SztukiWalki
  • Start-Stop fundacja