Најновије галерија:

Следећа догађаји:

Подаци:
Где:

Mistrzostwa Europy organizacji WKO.

Informacje

Следећа догађаји:

Подаци:
Где:

Wagowe Mistrzostwa Europy IKO Seniorów i Juniorów odbędą się w Warnie 21-22 Мај.

календар

Sensei Dariusz Łyczko, organizator VII. MEJ w Katowicach

Додато:

Za kilka dni, 26 października w Katowicach będą miały miejsce VII mistrzostwa Europy Juniorów. Organizatorem zawodów jest Klub Rekreacyjno Sportowy TKKF “CZARNI” Katowice i sensei Dariusz Łyczko.

 

Przy okazji tej wyjątkowej imprezy Onekyokushin.pl przybliża sylwetkę senseia Darka Łyczko jak osoby związanej z Kyokushin od ponad 34 lat oraz organizatora wielu wielkich imprez…

 
 

Onekyokushi.pl: Od ilu lat Sensei trenuje?
Dariusz Łyczko: Trenuję od 1979 година

 

OneK: Jak wspomina Sensei swoje początki…
D.Ł.: Wcześniej ćwiczyłem zapasy jednak nijak to się miało do ówczesnych treningów karate, które pod każdym względem były wyjątkowe i to w tym pozytywnym i negatywnym znaczeniu. Mówiąc wprost było bardzo trudno, jednak w tym chciałoby się powiedzieć szaleństwie była metoda. Wtedy tego nie rozumiałem. Dziś mogę powiedzieć, że karate to solidna szkoła życia pod warunkiem, że na swojej drodze trafi się na wspaniałych ludzi. Ja trafiłem.

 

OneK: Jak powstał Wasz klub, jego początki, kilka jak jest teraz?
D.Ł.: W 1985 roku rozpocząłem współpracę z Ogniskiem Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Czarni” przy kopalni „Wieczorek”. Przy Ognisku działała Sekcja Samoobrony, którą prowadził mój kolega Zbyszek Czora. W 1987 roku po wyjeździe z kraju sensei Stanisława Sokoła, u którego wówczas trenowałem, na stałe związałem się z środowiskiem TKKF . Sekcję Samoobrony przekształciliśmy w Sekcję Karate Kyokushin i w takiej strukturze trwamy już 26 године. Miałem wówczas 3 kyu.

 

OneK: Czym jest dla Senseia karate, sport?
D.Ł.: W wieku czternastu lat, kiedy rozpoczynałem przygodę z karate miałem marzenie, myślę, że jak każdy z moich rówieśników, aby zostać mistrzem i mieć czarny pas. Musiało upłynąć wiele czasu abym zrozumiał, że nie szata zdobi człowieka. Karate ma w sobie coś wyjątkowego. Nie chodzi tu wyłącznie o korzyści czysto fizyczne wynikające z jego uprawiania, ale przede wszystkim o te, które płyną z zasad, jakie stawia ono przed ćwiczącymi. Po 37 latach doświadczeń mogę powiedzieć, że karate miało znaczący wpływ na mój osobisty rozwój, działanie, dążenie do różnych celów, pokonywanie życiowych przeszkód, itp. W moim przekonaniu są to wartości bezcenne. W moim środowisku wychowałem wielu młodych ludzi, którzy stawali na podium mistrzostw regionalnych, Polski i Europy. Ci najbardziej wytrwali świetnie sobie radzą w życiu, ukończyli wyższe uczelnie, mają prace i z optymizmem patrzą w przyszłość. To jest moje Karate!

 

OneK: Jak postrzegał Sensei karate kiedyś, a jak teraz?
D.Ł.: Wartości, jakie niesie ze sobą karate kyokushin są niezmienne. Za to bez wątpienia zmienia się rzeczywistość, w której ono funkcjonuje. Tym samym z jednej strony pojawiają się nowe możliwości, ale z drugiej zagrożenia, z których musimy sobie zdawać sprawę. Mam na myśli szeroko rozumiane aspekty prawne związane z pracą z dziećmi i młodzieżą.

 

Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że postrzegam karate, jako element stabilny. Oczywiście wiele się zmieniło. Zmieniły się warunki, w jakich ćwiczymy, system treningów, dostęp do materiałów szkoleniowych, a nade wszystko mamy dziś nieograniczone możliwości współpracy z najlepszymi trenerami i zawodnikami w kraju i na świecie.

 

OneK: Jakie są osiągnięcia klubu oraz Senseia jako trenera?
D.Ł.: We współzawodnictwie sportowym bierzemy udział od 1997roku, kiedy to moja wychowanka po raz pierwszy w historii klubu zdobyła srebrny medal na mistrzostwach Polski w kat. kata młodziczek.
Od tego czasu każdego roku moi wychowankowie zdobywali medale na różnych turniejach, do najważniejszych zaliczam:
MPJ 2000 – Damian Boral III w kat. -75кг
MPJ 2001 – Zbyszek Paradecki II w kat. -65кг
MPJ 2004 – Kamila Bartos II w kat. -55кг
MPJ 2005 – Kamila Bartos I w kat. -55кг
MPJ 2007 – Bartek Szromek I w kat. -70кг
MPJ 2008 – Marta Hanisz I w kat. Реч
MP 2010 – Anna Mały III w kat. -65кг
ME 2012 – Anna Mały II w kat. -65кг

 

OneK: Jakie zawody były organizowane przez Senseia w Katowicach, które z nich zapadły najbardziej w pamięci?
D.Ł.: Mój dorobek organizacyjny na przestrzeni lat 1996 - 2013 jest bardzo bogaty. Mogę powiedzieć, że nie organizowałem tylko mistrzostw Świata. W pamięci najbardziej utkwiły mi pierwsze organizowane w Katowicach turnieje ogólnopolskie, których byłem prekursorem oraz mistrzostwa Europy Open w katowickim „Spodku” z 2000 година. Wówczas w spodku zasiadło ponad 8 tyś. Kibiców.

 

OneK: Jako osoba doświadczona w organizacji i pozyskiwaniu środków na imprezy sportowe, co mógłby Sensei poradzić osobom, które chcą organizować takie imprezy? Od czego zacząć, gdzie spotyka się najwięcej trudności.
D.Ł.: Najlepiej zaczynać od małych, lokalnych przedsięwzięć na bazie, których można zbudować dobre relacje z lokalną społecznością, samorządem, ludźmi biznesu i mediów. W miarę nabierania doświadczenia i zbudowania szeroko rozumianego zaufania społecznego można sięgać po organizację zawodów rangi ogólnopolskiej czy nawet europejskiej. Trudno w kilku zdaniach opisać cały proces, bo tak to trzeba nazwać, organizacji mistrzostw jeżeli chcemy aby odbyły się one na najwyższym poziomie organizacyjnym. Aby zrozumieć, z czym mamy do czynienia podam dla przykładu, kiedy organizowałem finały mistrzostw Europy w koszykówce męskiej, jest to druga pod względem wielkości impreza po mistrzostwach Europy w piłce nożnej, to zakres moich działań obejmowała książka, składająca się z kilkuset stron, która zawierała na przykład tak szczegółowe informacje, jak jakiego koloru i ile rolek papieru toaletowego musi znajdować się w WC dla zawodników. Skala problemów przy organizacji zawodów sportowych jest zróżnicowana i wszystko tkwi w szczegółach. Dlatego podstawą jest odpowiednio dobrany zespół ludzi posiadający merytoryczne przygotowanie.

 

OneK: Kyokushin przyszłości to…..
D.Ł.: Różnorodność i mimo wszystko rozwój. Liczę, że kiedyś znajdziemy się w rodzinie dyscyplin Olimpijskich, co nie stoi w sprzeczności z duchem sztuki walki.

 
OneK: Dziękuję, ОСУ.
 

Sensei Dariusz Łyczko, ur. 31 lipca 1964 2. Dan, instruktor sportu karate Kyokushin. Sędzia Okręgowy, Prezes Klubu w latach 2003 – 2006. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Katowice za wybitne osiągnięcia w sporcie za 2002 rok. Podharcmistrz, Komendant XVI Szczepu Harcerskiego \”Giszowiec\”. Radny Rady Miasta Katowice.

 

Na zdjęciu głównym: zdjęcie z 1987 roku, początki sekcji karate. Od lewej: Zbyszek Czora 4 Kyu, w szpagacie Andrzej Nocoń (dziś 1. Dan, absolwent AWF Katowice, nauczyciel ) i Dariusz Łyczko wówczas 3 kyu.

Zdjęcie zrobiono w sali TKKF CZARNI.


Newsletter

Partnerzy

  • Centrum Kultury Japońskiej
  • http://mmaoctagon.pl/
  • http://www.facebook.com/SztukiWalki
  • Start-Stop fundacja