Најновије галерија:

finał mężczyzn

Следећа догађаји:

ME WKO 2016
Подаци:
Где:

Mistrzostwa Europy organizacji WKO.

Informacje

Следећа догађаји:

Poster_EC_Varna-2016
Подаци:
Где:

Wagowe Mistrzostwa Europy IKO Seniorów i Juniorów odbędą się w Warnie 21-22 Мај.

calendar

100 Men Kumitepróba charakteru

Додато:

100 Man Kumite

Test 100 борбе (One Hundred Men Kumite) to wprowadzony przez Masutatsu Oyama test w karate, jako ostateczny test ; fizycznej i psychicznej wytrwałości w walce. Polega on na odbyciu jednego dnia stu 1,5-2 minutowych walk bez przerw. Przeciwnicy powinni być tej samej klasy co zdający test, czyli najlepsi. Do testu mogą przystąpić karatecy posiadający co najmniej 4 stopień mistrzowski DAN.

Dogłębna wiedza Masutatsu Oyamy na temat sztuk walki sięgała znacznie dalej niż znajomość aspektów technicznych. Oyama był nienasyconym czytelnikiem i empirystą w zakresie wszystkich sztuk walki, z którymi miał choćby najmniejszy kontakt. Odwiedzał każde dojo gdzie ćwiczono różne systemy, dużo tez o tym czytał. Doszedł z czasem do przekonania, że wszystkie sztuki walki mają pewną cechę wspólną, jest nią test siły i wytrzymałości, który tylko najwybitniejsi mogą zakończyć sukcesem. Rozpoczął więc poszukiwania takiego testu dla Karate Kyokushin.

Impuls dla ustanowienia hyakunin-kumite(stu walczących ludzi) dała mu znajomość i przyjaźń z wybitnym mistrzem judo Masahiko Kimurą. Masahiko Kimura stosowałpodobnie jak Oyamabardzo ekstremalne metody treningowe, które doprowadziły go do sukcesu w teście hyakunin-nage (jap. wykonanie techniki rzutu na 100 ludziach) w judo.

Oyama nigdy nie wymagał od swoich uczniów czegoś, czego sam by nie był w stanie zrobić i dlatego jako pierwszy sam poddał się testowistu walczących ludzi”. Będąc w swej szczytowej formie fizycznej wybrał swoich najlepszych uczniów z czarnymi pasami i zażądał aby każdy z nich walczył z nim przez dwie minuty (walki te odbywały się z atakiem nieosłoniętymi pięściami na głowę!). Po tym jak cała grupa przeszła swoją kolejkę powtarzał walki, aż odbył ich pełną setkę. Taką rundę powtórzył przez dwa następne dni, odbywając w sumie trzysta pojedynków. Wielu uczniów stawało do pojedynku trzy lub cztery razy w ciągu tych trzech dni, część podjęła wyzwanie tylko raz ze względu na odniesione kontuzje, wielu zostało znokautowanych jednym ciosem. Oyama chciał powtórzyć test czwartego dnia, ale zabrakło chętnych przeciwników do walk. Zostało to ponoć udokumentowane przez niezależną komisję, jednak po jego śmierci pojawiły się spekulacje (głównie za sprawą książek Jona Bluminga) co do niezależności tej komisji, i niewłaściwego doboru przeciwników. Obecnie sprawa potrójnego testu 100 kumite Oyamy pozostaje nie do końca wyjaśniona, i budzi kontrowersje, głównie za sprawą osób, które czuły się zagrożone ekspansją sztuki walki Oyamy.

 

Warto tutaj zaznaczyć, iż w niedługim czasie po tym teście Masutatsu Oyama zakazał ataków nieosłoniętymi pięściami na głowę przeciwników, co znacznie utrudniło testy następnym zdającym.

 

Oyama nie uczynił tego testu obowiązkowym dla swoich uczniów, chciał aby podejmowali oni wyzwanie wierząc, że jest to element ich własnej doskonałości na drodze budo.

Pierwszym uczniem, który jako pierwszy przystąpił do testu (у 1965 година) był Steve Arneilw ciągu dwóch dni odbył w sumie sto walk (po 50 każdego dnia). Pięć miesięcy po nim drugim adeptem, który pomyślnie zaliczył test był Tadashi Nakamura (1966)- jeden z najwybitniejszych uczniów Oyamy, późniejszy założyciel i propagator Kyokushin w Ameryce Północnej. Kolejną udaną próbę podjął w 1966 roku Shigeru Oyama (nie spokrewniony z Masutatsu Oyama). Rok 1967 przyniósł dwie zakończone sukcesem próby, podjęli je Luke Hollander (z Holandii) i John Jarvis (z Nowej Zelandii).

 

Po udanym zaliczeniu testu przez J.Jarvisa, Masutatsu Oyama podjął decyzję o utrudnieniu jego formułydotychczas wszyscy adepci zaliczali ją podobnie jak S.Arneil walcząc po 50 walk przez dwa kolejne dni (w sumie oczywiście 100 walk). Wg nowej formuły test hyakunin-kumite miał obejmować odbycie 100 walk jednego dnia. Pierwszym, który w 1972 roku pozytywnie przeszedł test w nowej wersji był Howard Collins z Wielkiej Brytanii. Rok po Collinsie (у 1973) próba została pozytywnie zaliczona przez Japończyka, późniejszego wicemistrza świataMiyuki Miura.

Zarówno w okresie od udanej próby Steve Arneila w 1964 roku jak i po wyczynie Miyukiego Miury z roku 1972 miało miejsce wiele nieudanych prób hyakunin-kumite. Wielu, często świetnych siłowo i technicznie adeptów Kyokushin nie sprostało wyzwaniuco jeszcze dobitniej świadczy jak wybitnym trzeba być karateką aby zaliczyć test pozytywnie.

 

Po długim okresie nieudanych prób, złą passę przełamał w 1986 roku Akiyoshi Matsuispadkobierca Masutatsu Oyamy i obecny przywódca światowego Kyokushin. Przykład Matsui dał pewnie swoisty impuls, bo wkrótce potem dwie kolejne osoby pozytywnie zakończyły swoje próby: 1987 roku Ademir da Costa z Brazylii, у 1990 roku dwukrotny wicemistrz świata Kenji Sanpei z Japonii i w 1991 roku Akira Masuda z Japonii. Na kolejne udane próby trzeba było czekać kolejnych kilka lat, na listę zwycięzców w hyakunin-kumite wpisali się w 1995 roku Brazylijczyk Fransisco Filho i Japończyk Kenji Yamaki. W 1999 roku test 100 kumite zaliczył Japończyk Hajime Kazumi, w następnych latach test zdało jeszcze trzech karateków: Klaus Rex (2002), Naomi Woods-jako jedyna kobieta! (2004), Kohsuke Nakamura (2006), Arthur Hovhannisyan (2009) oraz Emanuel Beaufils (2011).

 

W roku 2003 mieszkający w Kanadzie Polak Zbigniew Koszela ukończył nieoficjalną próbę 100 борбе. Jednak szef organizacji IKO1 Shokei Matsui nie zaliczył mu tego testu.

 

Tajemnicaprzejściatestu 100 kumite polega na nie skupianiu się na chęci wygrania z przeciwnikiem, lecz na samej walce, walce głównie z własnymi słabościami: zapanowaniu nad bólem i zmęczeniem.

 
W kolejnych artykułach onekyokushin.pl będzie prezentować sylwetki postaci, które przeszły pomyślnie test 100 Men Kumite.

Коментари

Коментари


Недавним интервјуима

Више од

Билтен

Партнери

  • Centrum Kultury Japońskiej
  • http://mmaoctagon.pl/
  • http://www.facebook.com/SztukiWalki
  • Start-Stop fundacja