Ultima galerie:

finał mężczyzn

Următoarele evenimente:

ME WKO 2016
De date:
Unde:

Mistrzostwa Europy organizacji WKO.

Informacje

Următoarele evenimente:

Poster_EC_Varna-2016
De date:
Unde:

Wagowe Mistrzostwa Europy IKO Seniorów i Juniorów odbędą się w Warnie 21-22 Mai.

calendar

Bushido-SUFLET DE JAPAN

Adăugat:

samurai3

Bushido-SUFLET DE JAPAN

 

Profesorul Nitobe Niewątpliwie Inazô w “Bushido” prezinta multe fapte, dezvăluie necunoscute anterior, sau invaluita in normele legende, de acţiune şi filozofia din codul samurailor de onoare Bushido. Jednakże czytając tę książkę, ponad sto lat po jej pierwszym wydaniu sądzę, że nie odzwierciedla ona obecnego ducha i rozumowania społeczeństwa japońskiego. Dziś człowiek goni za pieniądzem, którymi Samuraje gardzili i uważali za wszelkie zło. Słowa zawarte w “Bushido” zgadzają się oczywiście z odczuciami narodu ówczesnej epoki, kiedy to została wydana. Współcześnie spotkać można ludzi, którzy wciąż żyją duchem Bushido, pomimo ciągle toczących się przemian i zmian jakie zaszły w minionym stuleciu. Stanowią oni jednak wyjątki. Ducha Bushido noszą w sobie w głównej mierze ludzie w podeszłym wieku, japońscy weterani wojenni pamiętający wydarzenia ostatniej wojny, a także wielu mistrzów-sensei japońskich sztuk walki. Dla młodego pokolenia Bushido nie ma wielkiego znaczenia, bardziej interesuje ich współczesność niż rozpamiętywanie przeszłości. Niektórzy nawet nie wiedzą czym było Bushido.

Bushido to zasady jakimi w swym życiu miał kierować się każdy Samuraj. To nie tylko odwaga i męstwo na polu bitwy oraz lojalność wobec pana daimyo. To również wielki szacunek dla Cesarza, a także patriotyzm i wierność wobec ojczyzny. Kodeks ten był ściśle powiązany z buddyzmem i shinto. Jego źródłem były nauki Konfucjusza i innego chińskiego filozofa, Wang Yang-minga. Jak widać na ukształtowanie tych wszystkich zasad wpływ miało wiele i wielu.

Wielkie przesłanie Bushido sprawiło, że jego zasady przetrwały wieki, chociaż w praktyce kodeks ten przeszedł juz do histori. Któż dziś nie zna opowieści o 47 Roninach, zwanych 47 gishi (człowiek prawy), którzy do końca, nawet po śmierci swego pana pozostali mu wierni. Z honorem oddali mu cześć mszcząc go wiedząc, że czeka ich rychła śmierć. Czym się wówczas kierowali? Poczuciem obowiązku, lojalności? A może ich serca były przepełnione myślą, că “istotnym męstwem jest żyć, gdy żyć sie godzi, a umrzeć, kiedy umrzeć trzeba.” Eu, że kierowali się przede wszystkim swoim honorem, który zawsze stanowił dla nich najwyższe sacrum. Woleliby umrzeć niż okryć się hańbą.

Kobiety również miały swoje miejsce w Bushido. Często stosowały się do jego zasad, ale nie stały na równi z mężczyzną. Stosowały się one do zasad Kodeksu poprzez lojalność i wierność wobec męża aż do śmierci. W przypadku gdy samuraj poległ w walce, jego żona gotowa była dołączyć do niego popełniając seppuku.

Dyscyplina, honor i inne elementy składowe Bushido nie pozwalały bushi na hańbę, zamiast niej wybierali seppuku, lub jak kto woli harakiri. Masowe przypadki seppuku nastąpiły np. po klęsce w II wojnie światowej, gdzie wielu dowódców, a także zwykłych żołnierzy, nie mogąc pogodzić się z przegraną wybierało śmierć. Odosobnione przypadki znane są też w późniejszych latach. În 1970 roku znany japoński pisarz, Mishima Yukio, w proteście przeciw prowadzonej polityce rządu popełnił samobójstwo.

Bushido, tak samo jak inne aspekty historii, przeżywało swoje najświetniejsze lata by później zgasnąć. Przyczyną tego były zmiany polityczne i społeczne zachodzące w owych czasach. În 1868 roku przeprowadzono Rewolucję Meiji obalając raz na zawsze kilkusetletnie rządy shogunów i przywracając do władzy Cesarza. În 1870 roku edyktem Tenno Matsuchito zniesiono ustrój feudalny. Pięć lat później zadano samurajom ostateczny cios zakazując noszenia przez nich mieczy. Mieczy, które stanowiły dla nich świętość. Czczono je z najwyższą godnością i szacunkiem, a każdy Samuraj nie rozstawał się z nim na krok.

Bushi można porównać do starożytnych Spartan, wyznających podobne zasady moralne. Dla jednych i drugich patriotyzm, walka i poświęcenie były częścią składową honoru. Dla nich , jak dla wielu innych narodów, był on najważniejszy. Także dla Polaków. Godnym tego przykładem niech będą słowa ministra Józefa Becka wypowiedziane w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Mówił on wtedy:

 

Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest HONOR.

 

Współcześnie można odnaleźć metamorfozę Bushido w kodeksach wojskowych . Główna zasada Legii Cudzoziemskiej mówi, că “prędzej zginę niż stracę honor.Spotkać się z tym można również w kodeksach wielu japońskich sztuk walki starających się przekazać swym uczniom zasady zawarte w Bushido, m.in. w Przysiędze Dojo karate kyokushin, zaś legendarny twórca tej sztuki walki Masutatsu Oyama, zmarły w 1994 ani, zwany był przez wieluOstatnim Samurajem”. Ich mistrzowie- sensei starają się przekazać swym sempai-uczniom to wszystko co pozostało by nie zostało zatracone bezpowrotnie. Jednak to już nie to samo co pierwotny duch Bushido.

Zgłębiając “Bushido” Inazo Nitobe oczekiwałem poznać zasady, jakimi kierowali się w swym codziennym życiu bushi. Znalazłem w tej lekturze także ciekawe porównania Bushido do starożytnych Rzymian, chrześcijaństwa, a nawet do Szekspira. Przy czym autor w dość interesujący sposób przedkłada czytelnikowi zasady Bushido i ich odzwierciedlenie w mentalności Japończyków. Książka nastawiona jest na to by wyjaśnić ducha Japonii Zachodowi, dla którego w owym czasie pozostawała jedną wielką tajemnicą. Eu, że jest to godna uwagi pozycja, którą polecam szczególnie tym wszystkim, którzy choć trochę interesują się wschodnimi sztukami walki, gdyż z Bushido czerpią one to co w nim najlepsze. Książka jest ujmująca, z której wynieść można wiele. Jednak po jej przeczytaniu nasuwa mi się wniosek, że Bushido jako honorowy kodeks Samurajów zanikł bezpowrotnie i możemy dziś jedynieoglądaćjego resztki, ale w duszach milionów Japończyków żyć on będzie jeszcze bardzo długo. Tym, między innymi, Japończycy różnią się od Zachodu.

Marek Bebenek

Comentarii

Comentarii


Interviuri recente

Mai multe de la

Newsletter

Parteneri

  • Centrum Kultury Japońskiej
  • http://mmaoctagon.pl/
  • http://www.facebook.com/SztukiWalki
  • Start-Stop fundacja