Najnowsza galeria:

finał mężczyzn

Następne wydarzenia:

ME WKO 2016
Data:
Gdzie:

Mistrzostwa Europy organizacji WKO.

Informacje

Następne wydarzenia:

Poster_EC_Varna-2016
Data:
Gdzie:

Wagowe Mistrzostwa Europy IKO Seniorów i Juniorów odbędą się w Warnie 21-22 maja.

calendar

Mistrzostwa Japonii Open Kyokushin-kan (Relacja)

dodano:

ikona

Magomed Mitsaev został mistrzem, ale nie zrealizował swojego marzenia…

W niedzielę, 13 listopada 2011 r. na matach Pałacu Sportu nr 2 National Yoyogi Stadium w Tokio 67 zawodników walczyło o tytuł absolutnego mistrza Japonii Kyokushin-kan. Wśród uczestników byli przedstawiciele różnych szkół karate: Kyokushin-kan, Uechi-ryu Seysinkan, Tosinkay, Sieydzyuku, Sebukan – z różnych krajów: Japonii, Bułgarii, Chin, Polski, Nepalu i Stanów Zjednoczonych.

 

„Walka Magomeda Mitsaeva z Patrickiem Kensona”

Bezdyskusyjnym faworytem turnieju był Magomed Mitsaev, który jest aktualnym mistrzem świata w kategorii do 90 kg. Pytaniem pozostawało, jaki opór przeciwstawi mu „ruski Japończyk” Yusuke Fuji, który już prawie dwa lata mieszka w Rosji trenując z rosyjską kadrą narodową kierowaną przez  zasłużonego trenera Askera Hazrailovicha Zrumova. Zwycięstwa Magomeda, który jest obecnie w doskonałej formie, spodziewali się prawie wszyscy, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że zaledwie rok temu, Fujii przeszedł poważną operację brzucha, a mistrzostwa w Japonii były jego pierwszym turniejem od tego czasu..

Jednak mistrzostwa mogą obalić wszelkie oczekiwania. Losy przy udziale japońskich sędziów rozstrzygnięte mogą być po swojemu … Drugi rok w Otwartych Mistrzostwach Japonii Kyokushin-kan obowiązuje nowa formuła. Na początku zawodnicy rywalizują w pięciu kategoriach wagowych, a następnie mistrzowie poszczególnych kategorii walczą ze sobą, w wyniku czego wyłaniany zostaje absolutny mistrz. Pary zawodników-mistrzów wyłaniane są w drodze losowania.

Dla nas szczególne znaczenie miała kategoria do 89 kg i powyżej 89 kg, w których występowali kolejno, Magomed Mitsaev i Fujii Yuske. W swojej pierwszej walce, Magomed spotkał się z bardzo doświadczonym Amerykaninem Patrickiem Kensonem przebywających na stałe w Japonii i trenującym w południowej części prefektury Saitama. W przewidywanym czasie trwania tej walki wydawała się ona być wyrównana. Po jej zakończeniu jeden z sędziów wskazał nawet na zwycięstwo Amerykanina, a dwóch na  Mitsaeva. Widocznie taki werdykt sędziowski zmobilizował Magomeda i w trzeciej sekundzie pierwszej dogrywki znokautował swojego przeciwnika przez lou-kick. W drugiej rundzie Magomed walczył z Japończykiem Nobeaki Eda z zachodniej części prefektury Saitama. Na początku walki po zastosowaniu techniki shita-tsuki otrzymał wazari. Chwilę później po wznowieniu walki wykonał technikę ushiro-geri nokautując Japończyka. Wygrał przez Ippon. W walce finałowej Mitsaev spotkał się ze swoim starym „przyjacielem” – Bułgarem Komanov Alexandrem, który miesiąc wcześniej wygrał Otwarte Mistrzostwa Indonezji.

Alexander to bardzo silny i techniczny zawodnik. Świadczy o tym jego ostatnie zwycięstwo na mistrzostwach Europy KWF (15 października), podczas których w finale wygrał z najsilniejszym zawodnikiem w Rosji Arsenem Chaczatrianem. Nie mniej jednak, decyzją czterech sędziów mistrzostwo Japonii w kategorii wagowej do 89 kg wywalczył nasz Mage (tj. Magomed Mitsaev).

Po wyłonieniu mistrzów w 5 kategoriach, przeprowadzono losowanie, w wyniku którego los znów postawił naprzeciw siebie Magomeda Mitsaeva i nadzieję Japończyków Fujii Yusuke!

W trakcie walki Mitsaev ciągle atakował, goniąc uciekającego Yusuke, który „pracował” niemal wyłącznie w obronie wyprowadzając proste ciosy rękoma i kopnięcia loukick. Po zakończeniu przepisowego czasu walki wszyscy sędziowie wskazali na remis, był to tym samym korzystny wynik na rzecz Japończyka. Według japońskiego komentatora, zwycięstwo Fujii było „niekwestionowane”, podczas gdy sam Magomed i jego trener Asker Zrumov są przeciwnego zdania. Według Magomeda, zadając uderzenia „czuł” brzuch przeciwnika i był gotowy zadać nokautujący cios, od którego uratował Japończyka czas kończący walkę i sędzia, przy czym nasz zawodnik nie otrzymał żadnych znaczących ciosów. Delegacja rosyjska protestowała bezskutecznie manifestując swoje niezadowolenie i bezradność gestem rąk. Po tej walce Magomed powiedział Yusuke, że jest gotów walczyć z nim na całym świecie, z wyjątkiem Japonii. Musimy jednak oddać słowa uznania Fujii Yusuke. Sam Magomed powiedział dziś, że jest on teraz zupełnie innej klasy zawodnikiem niż dwa lata temu podczas Mistrzostw Rosji, kiedy dosłownie rzucał nim po macie Tatrokov Bashir, a wygrać było bardzo trudno, zwłaszcza kiedy pozostawał w obronie nie posuwając się naprzód. Mimo poważnego urazu i długotrwałego powrotu do zdrowia, Japończyk pod okiem Askera Hazralovicha Zrumova wrócił do formy i zrobił znaczne postępy.

Oto słowa pierwszego trenera Fuji, zamieszczone na blogu Fuji: „Jak wspaniale, że po roku i miesiącu po przejściu operacji Yusuke powrócił do pełni zdrowia. Ten cud był możliwy tylko dzięki jego sile woli, chociaż lekarze powiedzieli mu, że o dalszej karierze sportowej może zapomnieć. Oczywiście, jest jeszcze bardzo dużo rzeczy, nad którymi trzeba popracować, ale myślę, że możemy powiedzieć, że Yusuke zrobił bardzo duży krok do przodu w ramach przygotowań do następnych Mistrzostw Świata w Kyokushin-kan, które odbędą się za dwa lata.”

Było to możliwe dzięki pomocy, którą Yusuke okazali prezes Federacji Kyokushin-kan Karate-do Rosji Michaił Slipenczuk i trener reprezentacji Rosji Asker Zrumov. Oglądając treningi Magomeda i Yusuke pod kierunkiem sensei  Askera w dojo w Ooite i postępy w walce na mistrzostwach, nie tylko zorientowałem się, czego powinienem uczyć naszych zawodników, ale jednocześnie czułem w pewnym sensie bezradność. Myślę, że to mistrzostwo dało mi okazję wiele się nauczyć w zakresie szkolenia.

Dodajmy, że dwie walki w swojej kategorii wagowej wygrał Fuji przez ippon. W pierwszym przypadku, zwycięstwo przyniosło mu kopnięcie lowkick, a w drugim, finałowym starciu przeciw silnemu Bułgarowi Hristo Georgieva (który również wygrał dwie walki przez ippon) – uderzeniem prawym prostym w korpus. Ogólnie rzecz biorąc, rozczarowany Magomed udał się na odpoczynek na trybuny, a Fuji nadal walczył o tytuł absolutnego mistrza Japonii.

W swojej kolejnej walce Yusuke odniósł przekonujące zwycięstwo nad mistrzem w wadze kategorii 72 kg Naoki Morita, i awansował do finału, gdzie miał spotkać się z mistrzem w kategorii poniżej 80 kg, przedstawicielem szkoły karate Sebukan Esifusa Sakata, który pokonał mistrza w kategorii wagowej do 65 kg Ivadzava Dzyuey.

 

W walce z Sakata Fuji miał wyraźną przewagę, nieustannie atakując kombinacjami „Tsuki lewą ręką – low-kick kopnięcie prawą nogą,” następnie mawashi-geri lewą i prawą połączone z technikami ręcznymi. Sakata stosował techniki ręczne i niskie kopnięcia, ale jego siła i szybkość były zauważalnie gorsze od Yusuke. Być może, tylko uderzenie ręką Yusuke, które trafiło w twarz Sakata uratowało ostateczny werdykt sędziów po regulaminowym czasie walki. Wtedy to dwóch sędziów wskazało na zwycięstwo Fujii, trzech zaś wskazało na remis.

W dogrywce nic się nie zmieniło, jednak Yusuke zintensyfikował swoje ataki na rywala. W rezultacie zadał cios w twarz Sakata, w następstwie czego otrzymał upomnienie. Tym samym, ponieważ był to już drugi przypadek uderzenia przez niego w twarzy rywala otrzymał karę genten ichi. Na zadanie decydującego uderzenia i tym samym zmianę wyniku Yusuke nie starczyło już czasu. Ostatecznie absolutnym mistrzem Japonii Kyokushin-kan karate został reprezentant Sebukan Sakata Esifusa!

 

Wypowiadając się na temat tej walki, Mitsaev Magomed powiedział, że Yusuke popełnił strategiczny błąd, myśląc, że może łatwo poradzić sobie z rywalem, podczas gdy każdy wojownik, dochodząc na takim turnieju do finału, rzecz jasna nie może być chłopcem do bicia…

 

OFICJALNE WYNIKI

Dо 65 kg

1 miejsce – Ivadzava Dzyuey

2 miejsce– Yamashita Kotaro

3 miejsce – Yusa Sinske

4 miejsce – Hagiwara

 

Do 72 kg

1 miejsce – Naoki Morita

2 miejsce – Wakabayashi Ryo

3 miejsce – Dejan Bratkov (Bułgaria)

4 miejsce – Kasai Ju

 

Do 80 kg

1 miejsce – Sakata Esifusa

2 miejsce – Ishida Takeshi

3 miejsce – Nikołaj Jorgov (Bułgaria)

4 miejsce – Kiba Shingo

 

Do 89 kg

1 miejsce – Mitsaev Magomed (Rosja

2 miejsce – Komanov Alexander (Bułgaria)

3 miejsce-Eda Nobeaki

4 miejsce – Tsuyoshi Ohashi

 

Powyżej 89 kg

1 miejsce – Fujii Yuske

2 miejsce – Hristo Georgiev (Bułgaria)

3 miejsce – Szymon Kantowski (Polska)

4 miejsce – Adam Derdzikowski (Polska)

 

Absolutny zwycięzca – Sakata ESIFUSA (SEBUKAN karate)
Nagroda za największego ducha walki- Mitsaev Magomed (Rosja)
Nagroda za najlepszą technikę – Komanov Alexander (Bułgaria)
Zwycięzca w konkurencji tameshiwari – Fujii Yuske

Informacje dostarczone przez Federację Kyokushin-kan z Rosji

Tłumaczenie: Marek Bębenek

Komentarze

komentarze


Ostatnie wywiady

Więcej z kategorii

Newsletter

Partnerzy

  • Centrum Kultury Japońskiej
  • http://mmaoctagon.pl/
  • http://www.facebook.com/SztukiWalki
  • Start-Stop fundacja