Najnowsza galeria:

finał mężczyzn

Następne wydarzenia:

ME WKO 2016
Data:
Gdzie:

Mistrzostwa Europy organizacji WKO.

Informacje

Następne wydarzenia:

Poster_EC_Varna-2016
Data:
Gdzie:

Wagowe Mistrzostwa Europy IKO Seniorów i Juniorów odbędą się w Warnie 21-22 maja.

calendar

Mas Oyama i założyciel Taekwondo

dodano:

CHH Mas Oyama 1967

Założyciel Taekwondo Choi Hong Hi wielokrotnie podejmował próby stworzenia narodowej koreańskiej sztuki walki razem z Mas Oyamą. Ale ich drogi w sztukach walki nie znalazły wspólnej ścieżki….

 

Braterskie spotkanie Kyokushin i Taekwondo miało miejsce w roku 1967.

 

Onekyokushin.pl przedstawia fragment z drugiego tomu książki Choi Hong Hi „Taekwondo i ja.”

 

„Dobiegał końca rok 1974, w połowie grudnia załatwiłem wszystkie swoje sprawy w Australii i wracałem do Korei. W drodze powrotnej przybyłem do Tokio, gdzie spotkałem wielu przyjaciół, wśród których był Mas Oyama…

 

Zrobiłem wszystko, co było w mojej mocy, aby przekonać Oyamę by dołączył do Taekwondo, ale z powodu przeszkód ze strony Ogólnokoreańskiego Związku Taekwondo nie mogłem tego zrobić. Mimo to nasza przyjaźń pozostała niezmienną…

 

Ci, którzy byli niezadowoleni z takiego stanu rzeczy dążyli, by Oyama przyłączył się do nas. Dlatego od 1970 roku starali się wdrożyć swój plan potajemnie (tzn. przekonać Oyamę by był z nami, z Takwondo). Wierzyłem, że to umocni Taekwondo, które stanie się symbolem patriotyzmu, które będzie zapoznawać świat z historią narodu koreańskiego. Dlatego postanowiłem trzymać się razem z nimi.

 

Wreszcie nadszedł dzień, w którym z pomocą przyjaciół ja i Oyama zostaliśmy przyjaciółmi. Rytuał odbył się w pokoju Mas Oyamy, w hotelu w którym ja także się zatrzymałem. Było przy tym kilka osób. Kiedy wyjaśniłem całą sytuację oraz znaczenie tamtych działań, Oyama z poważnym wyrazem twarzy powiedział: „będę w przyszłości młodszym bratem”, po czym napięcie opadło. Rozległy się wtedy głośne oklaski i gratulacje, a Choi Hong Hi, który sądząc po głosie był przytłoczony emocjami, zawołał: „Teraz, kiedy przywódcy szkół karate i taekwondo stali się przyjaciółmi, wierzę, że w przyszłości będziemy świadkami wielkich rzeczy!”


Podniósł szklankę i powiedział: „Przez cały czas, gdy Pan Oyama nie godził się być młodszym (bratem), byliśmy zaniepokojeni kto będzie, kto z nas będzie starszym.”


Z punktu widzenia moralności nie mam żadnych wątpliwości co do wyższości Oyamy. Jestem od niego o 5 lat starszy, więc nie było dla mnie jasne, dlaczego inni się tak martwili. Najwyraźniej żyli zbyt długo w Japonii, gdzie samurajów (wojowników), niezależnie od wieku podzielono na seniorów i juniorów, a w swoich głowach mocno mieli zakorzenione poczucie obowiązku, zgodnie z którym to senior musiał poświęcić życie. I wtedy zrozumiałem powody tych emocji, które nie były związane z wiekiem.”

 

 

W innych źródłach można znaleźć informacje, że kiedy Choi Hong Hi spotkał się w 1967 roku z Mistrzem Mas Oyamą, Oyama posiadał już wtedy własne dojo w Tokyo oraz pracował nad planami rozwoju sztuki Kyokushin, które teraz jest znane jako jeden z najtwardszych i najmocniejszych systemów karate w historii.

 

Choi poprosił Oyamę, aby wrócił do Korei i pomógł Koreańczykom poprzez wspieranie Taekwondo jako nowej sztuki walki. Mistrz Oyama grzecznie odmówił i rozeszli się w przyjaznej atmosferze, obiecując, że pozostaną braćmi w sztuce (brothers in arts).

 

Z tego wynika, że Oyama nie był zainteresowany politycznymi relacjami, jakie wówczas występowały między władzami Korei a Taekwondo. Oto człowiek, który idzie w góry z jedną ogoloną brwią by nie być kuszonym by zejść i powrócić po wielu treningach, których dokonał właśnie w górach…

 

Poniżej przedstawiamy także unikatowy film z jednego z takich spotkań.
 

Komentarze

komentarze


Ostatnie wywiady

Więcej z kategorii

Newsletter

Partnerzy

  • Centrum Kultury Japońskiej
  • http://mmaoctagon.pl/
  • http://www.facebook.com/SztukiWalki
  • Start-Stop fundacja