최근 갤러리:

finał mężczyzn

다음 이벤트:

ME WKO 2016
데이터:
어디에:

유럽​​ 선수권 대회 조직 WKO.

정보

다음 이벤트:

Poster_EC_Varna-2016
데이터:
어디에:

무게 선수권 대회 IKO의 선후배는 바르나에서 개최됩니다 21-22 월.

calendar

Wywiad Z Shihan 유조 고다

추가:

Goda

Wywiad z Shihan Yuzo Goda Doradcą IKO Kyokushinkaikan

 

 

“Relacje międzyludzkie są ważniejsze niż pieniądze”

 

Te słowa Sosai na zawsze pozostaną w moim sercu. Obecnie jestem szczęśliwym człowiekiem, bo mam wielu prawdziwych przyjaciół, których miałem zaszczyt spotkać na mojej drodze karate. Ale bez wątpienia, moje niespodziewane spotkanie z Sosai Oyama było najbardziej znaczącym wydarzeniem w moim życiu. Kiedy spotkałem go po raz pierwszy, od razu zostałem zarażony tą pozytywną energią, która od niego wypływała. Z czasem jak Oyama udoskonalał prace swojego dojo, wzmacniała się ścisła współpraca pomiędzy nami, podczas której wiele się od Sosai nauczyłem. On nauczył mnie nie tylko sztuki karate, ale również sztuki życia. Jako twórca kyokushinkai i zarazem dyrektor organizacji uczył mnie jak być liderem. Masutasu Oyama uczył mnie jak być prawym człowiek i dzięki temu teraz wiem, jakie są najważniejsze cele w życiu. Jest mi bardzo przykro, że straciliśmy takiego mentora. Ale jego nauki żyją we mnie, a ja staram się przekazywać jego myśli przewodnie kolejnym pokoleniom. Ze wszystkich rzeczy, o których opowiadał mi Sosai, dla mnie najważniejsze były jego słowa: „Relacje międzyludzkie są ważniejsze (bardziej wartościowe) niż pieniądze.”

 

Osiągnąwszy dojrzały wiek (50 년), zrozumiałem w pełni sens tego, co zostało przez niego powiedziane. Od kiedy zacząłem angażować się w Kyokushin miałem przyjemność spotkać wielu ciekawych ludzi. Muszę przyznać, że między mną a moimi senpaiami i Kochai były bardzo ciepłe, wręcz rodzinne relacje. Zawsze starałem się i staram ich wspierać, a to pomaga w mojej dalszej pracy na rzecz Karate. Ludzie często zastanawiają się jak daję radę zajmować się karate tak długo. Oni również mówią o trudnościach, których doświadczają, podążając drogą Kyokushin. Być może dla nich takie poświęcenie się jest dużym ciężarem.

 

Ja także często czuję się podobnie jak oni. Ale w przeciwieństwie do nich myślę, że to wielki zaszczyt dla mnie móc dawać coś od siebie dla naszej organizacji. Zawsze czułem wsparcie ze strony moich senpai i Kochai. Problemy wtedy zawsze wydają się być mniej skomplikowane, jeśli dzielimy się nimi między sobą. Powstałych w ten sposób przyjaźni nie można kupić za pieniądze. Możesz mieć dobre relacje z ludźmi i posiadać dużo pieniędzy, ale jestem przekonany, że jak tylko pieniądze się skończą większość ludzi, którymi się otaczasz odejdzie. Zostaną tylko ci prawdziwi przyjaciele.

 

Rozumiem, że poznawanie karate i trenowanie wymaga wylania siódmych potów, w szczególności przy poznawaniu, czym jest kumite. W trakcie walk możecie nawiązać przyjaźnie, które pochodzą prosto z serca, są prawdziwe i szczere. Oczywiste jest, że takie przyjaźnie z czasem również mogą się rozpaść.

 

Można znaleźć ku temu łatwe uzasadnienie, kiedy jakaś zaistniała sytuacja może być wynikiem nieporozumienia lub po prostu przypadku. Swego czasu ja byłem bardzo zniechęcony przez niektóre decyzje naszej organizacji.

 

Jednym z moich największych rozczarowań (porazek)było to, że nie byłem w stanie pogodzić ze sobą Sauchie Shigeru Oyama i Shihan Yasuhiko Oyama -przedstawicieli światowej „Organizacji Oyama” z Sosai, gdy ten ostatni był jeszcze wśród nas. Przyczyną, dla której tych dwóch ludzi opuściło Kyokushin były nieporozumienia.

 

Shigeru Oyama był moim nauczycielem, szanowałem go i traktowałem jako starszego brata. Shihan Yasuhiko i ja byliśmy przyjaciółmi. Ten człowiek zrobił bardzo wiele dla rozwoju naszej drogi w karate. Wszyscy trzej nadal utrzymujemy przyjacielskie stosunki ze sobą i teraz w trudnych czasach pomagamy sobie wzajemnie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że bez tych dwóch ludzi, nie byłbym tym, kim jestem obecnie. Byliśmy jak jedna wielka rodzina, więc czułem się zobowiązany, aby spróbować ponownie przybliżyć ich do Sosai. Dzisiaj, „Światowa Organizacja Oyama” to dobrze prosperująca organizacja.

 

Między nim a Kyokushin utworzyły się bliskie więzi, które wzmacniają wzajemne zrozumienie we wspólną pracę w celu rozwoju sztuki karate na całym świecie. Wiem, że większość chce osiągnąć jedność, o którą zabiegał Sosai wśród wszystkich organizacji karate. Jestem pewien, że teraz on byłby zadowolony. Czasami dobra jest separacja. Często konieczne jest to dla ludzi bardziej doświadczonych w kontaktach z innymi. Jak dla mnie, osoby która przeszła przez wiele złych momentów, po utracie ważnych dla mnie ludzi, uświadomiłem sobie prawdziwą wartość przyjaźni.

 

W Japonii mawiają «Ichigo Ichie», co oznacza: „Możesz spotkać kogoś raz w życiu, ale spotkanie z tą osobą okaże się nieoczekiwanie jednym z najlepszych spotkań w życiu dostarczając wielu przemyśleń na całe życie”. Im więcej dowiaduję się o wartości ludzkich relacji, tym lepiej zrozumiem sens i znaczenie tego stwierdzenia. Nikt z nas nie jest stworzony do życia w izolacji i dlatego liczymy na wsparcie i wzajemną pomoc przy rozwiązywaniu ogromnych i złożonych problemów, które nosimy na swoich barkach. Jako doradca zarządu, mam zamiar nadal wzmacniać relacje z różnymi ludźmi i pracować nad rozwojem Kyokushin.

 

Shihan Yuzo Goda 1995 R.

 

번역: 신관 브랜드
출처: superkarate.ru

댓글

댓글


최근 인터뷰

에서 더

뉴스 레터

파트너

  • Centrum Kultury Japońskiej
  • http://mmaoctagon.pl/
  • http://www.facebook.com/SztukiWalki
  • Start-Stop fundacja