Najnowsza galeria:

finał mężczyzn

Następne wydarzenia:

ME WKO 2016
Data:
Gdzie:

Mistrzostwa Europy organizacji WKO.

Informacje

Następne wydarzenia:

Poster_EC_Varna-2016
Data:
Gdzie:

Wagowe Mistrzostwa Europy IKO Seniorów i Juniorów odbędą się w Warnie 21-22 maja.

calendar

Elena Vorobyeva – harmonia i dążenie do doskonałości

dodano:

Elena Vorobyeva 1

Przedstawiamy fragmenty wywiadu Eleną Vorobyevą, przeprowadzonego w marcu 2014, który ukazał się na portalu superkarate.ru.

 

Jak to się stało, że właśnie Kyokushin?

Karate trenuję od dziewiątego roku życia. Byłam żywym dzieckiem. Wcześniej próbowałam kilka innych sportów, w końcu pojawiłam się w sekcji Karate Kyokushin.

 

Czy ten rodzaj sztuki walki jest uniwersalny dla ludzi o różnych cechach charakteru?

Tak, to nie cechy decydują o wyborze dyscypliny, a szacunek dla przeciwników, twarde reguły, nadal ważnym czynnikiem jest wychowanie podobne do tego w rodzinie. Jak w rodzinie są kryteria moralne, takie jak przyzwoitość czy szacunek.

 

Jak doszło do tego, że sport zupełnie cię pochłonął?

Trudno powiedzieć. Myślę, że coś się zmieniło od czasu, kiedy zaczęłam czuć, że to nie tylko sprawa sportowego honoru. Zrozumiałam, że jestem częścią zespołu, miasta, kraju.
Wiele zmieniło się we mnie, kiedy zaczęłam trenować innych sportowców. Teraz mam ponad 80 uczniów.

 

Czy istnieją szczególne rodzaje urazów w tym sporcie?

Raczej nie. Jak w wielu sportach często cierpią stawy kolanowe. W ciągu wielu lat treningu znam tylko jeden przypadek złamanej ręki ucznia, co było następstwem zaniedbania. Wystarczy odpowiednie szkolenie i środki ostrożności, by takich przypadków unikać.

 

Brałaś udział w mistrzostwach w tajskim boksie, w mistrzostwach Kyokushin Open, a także w mistrzostwach w Kata. Oznacza to, że jesteś bardzo wszechstronnym sportowcem. Dlaczego ta różnorodność?

Kyokushin wyróżnia oprócz twardego stylu – brak ciosów na głowę. To bezpieczne dla kobiet. Ciosy w głowę nie odbywają się bez śladu. Mój udział w zawodach w tajskim boksie – to raczej pierwsza próba, nic więcej. W mistrzostwach Open nie było łatwo, ostatecznie musiałam się zmierzyć z przeciwniczką, która była o 40 kg cięższa ode mnie. Cóż, nic. Szybkość i technika pozwoliła mi unikać jej uderzeń, pojedynek ułożył się bardzo dobrze.
Jeśli mówimy o kata, to chcę osiągnąć w kata wysoki poziom. Kata – to praca z ciałem, harmonia i doskonałość. Chcę dążyć w kata do doskonałości.

 

Aktualnie pracujesz nad rozprawą doktorską. Jaki jest jej temat?

Temat pracy związany jest ze szkoleniem moich zawodników w wieku 14-16 lat, szczególnie jeśli chodzi o szybkość dostosowaną do tego typu sztuk walki.

 

Czy jest coś takiego jak specjalna etyka sportowa Kyokushin, szczególnie wobec słabszego lub kontuzjowanego przeciwnika?

Trudno powiedzieć. W dużej mierze wynika to z osobistej moralności sportowca. Niektórzy uważają, że litość to uchybienia w szkoleniu i przygotowaniu, bo przeciwnik nie ma litości. To wszystko zależy od osoby.

 

Czy jest limit wieku dla sportowców Kyokushin?

Do 40 lat jest szansa realnej wygranej w zawodach na każdym poziomie.

Jakie są trendy w rozwoju tego sportu?

Z jednej strony zwiększa się różnica pomiędzy tak zwanym szkoleniem elitarnym a szkoleniem niższego poziomu. Do tego stopnia, że można wyraźnie odróżnić tych, których nazywamy profesjonalistami.

 

A co z Twoją nauką gry na fortepianie?

Chęci do nauki muzyki mam od dziecka, ale się nie udało. Powód był błahy, nie było w pobliżu szkoły muzycznej. Teraz brzmi to jak żart.

 

Wywiad przeprowadzony w dniach 8-9 marca.

Źródło: superkarate.ru

Tłumaczenie: OneKyokushin.pl

Komentarze

komentarze


Ostatnie wywiady

Więcej z kategorii

Newsletter

Partnerzy

  • Centrum Kultury Japońskiej
  • http://mmaoctagon.pl/
  • http://www.facebook.com/SztukiWalki
  • Start-Stop fundacja