Letzte Galerie:

finał mężczyzn

Nächste Veranstaltungen:

ME WKO 2016
Daten:
Wo:

Mistrzostwa Europy organizacji WKO.

Informacje

Nächste Veranstaltungen:

Poster_EC_Varna-2016
Daten:
Wo:

Wagowe Mistrzostwa Europy IKO Seniorów i Juniorów odbędą się w Warnie 21-22 Mai.

calendar

Walka z bykiem – moc Sosai – oceń sam

Hinzugefügt:

mas_oyama_vs_bull

Prezentujemy dość unikatowy, szczegółowy materiał na temat walk Mas Oyamy z bykami. Prawdziwą perełką jest film z jednego z takich zmagań.

 

Sosai Oyama na Zachodzie zasłynął m.in. z walk gołymi rękami z bykami. W swoim życiu stoczył 52 takie walki, w których podobno trzy byki zginęły od pojedynczego uderzenia. Zyskał wtedy przydomek “boskiej ręka”. Wielu przedstawicieli sztuk walk zarzuca Oyamie, że byki były w niekorzystnej sytuacji, ponieważ zostały oswojone i miały podczas walk kółka w nosie oraz liny.

 
Jak było naprawdę?
 

Oyama już podczas swoich podróży po Stanach Zjednoczonych miał wiele cech jakie posiadają profesjonalni zapaśnicy. Powiedział w swojej książce “Co to jest Karate” (1958), że miał tylko trzy walki z profesjonalnymi zapaśnikami oraz trzydzieści pokazów i dziewięć telewizyjnych występów.

 
…Walka
 

Jedna z takich walk miała miejsce 14 Januar 1954 roku w Tateyama, Chiba. Zebrały się tysiące widzów, została zmobilizowana policja. Przybyło wielu dziennikarzy.

 

W tamtym dniu Oyama ważył 82 kg przy wzroście 173 cm. Byk miał pięć lat i 450 kg, a jego rogi 9 cm średnicy i 40 cm długości. Podczas walki miało miejsce niebezpieczne dla Sosai zdarzenie – byk trącił rogiem jego żebro robiąc głęboką ranę, która mogłaby okazać się śmiertelną, gdyby była o 5 mm głębsza. Po ciężkim zmaganiu byk stracił róg i tym samym ochotę do walki. Wyczerpująca dla obu stron walka trwała około 30 minut.

 

Narracja na filmie mówi o hissatsu waza i potrzebie udowodnienia umiejętności w kyokushin. Oceńcie sami, czy taka walka była łatwą.

 

 
Dziękujemy za pomoc w opracowaniu artykułu Alicji Kaczorek.

Kommentare

Kommentare


Aktuelle Interviews

Mehr aus

Newsletter

Partner

  • Centrum Kultury Japońskiej
  • http://mmaoctagon.pl/
  • http://www.facebook.com/SztukiWalki
  • Start-Stop fundacja